Laenud ilma tagatiseta: kas need on üldse mõistlikud?

Laenud ilma tagatiseta on üsna kindlalt ühed kõige levinumad laenud Eestis – selle nime all mõeldakse väikelaene, kiirlaene, krediidikontot ja mistahes muid laenuvariante, mille jaoks pole vajalik kinnisvara ega auto tagatis.

Ideepoolest tunduvad tagatiseta laenud hea lahendusena, kuid kõik pole kuld, mis hiilgab.

Enne, kui ruttad laenu taotlema, loe lähemalt, kas ja millal on laenud ilma tagatiseta mõistlik valik.

Tagatiseta laenude eelised

  1. Kiire ja lihtne laenuprotsess: laenud ilma tagatiseta on ilmselgelt palju kiiremad kui tagatisega laenud. Kuna krediidiandja ei pea hindama vara väärtust ning pole ka muid keerulisi toiminguid, saab laenu kätte kohe. Mõnes laenufirmas saabki laenu kätte samal päeval.
  2. Vähem paberimajandust: kuna sa ei pea esitama lisadokumente vara kohta, on kogu toiming lihtne. Laenud ilma tagatiseta nõuavad vaid sinu pangakonto väljavõtet, muid dokumente pole vaja.
  3. Paindlikkus ja mitmekülgsus: tagatiseta laenul pole kindlat otstarvet. See tähendab, et saadud raha võid kasutada oma äranägemise järgi, olgu sul mõttes kodu remontida, auto osta, koolitusele minna või kasvõi Kariibi mere kruiisile minna. Miski pole välistatud!

Tagatiseta laenude puudused ja riskid

  1. Kõrge intress: kuna laenuandja võtab suurema riski, on intressimäär märkimisväärselt kõrgem. Enamike tarbimislaenude intressimäär jääb 15-20% kanti, mis tähendab, et paratamatult on kulukus sinu jaoks suurem. Samuti võib see tähendada, et laen on potentsiaalselt koormavam kui arvata oskasid.
  2. Ranged laenutingimused: kuigi tagatiseta laenude summad on väiksed, ei tähenda see, et tingimused oleksid kuidagi vähemranged. Just vastupidi: kuna laenul pole tagatist, on laenuandjad palju karmimad ning seega analüüsitakse su sissetulekuid ja väljaminekuid üpris karmilt.
  3. Oht langeda võlaprobleemidesse: pealtnäha tunduvad laenud ilma tagatiseta mõistlikud, kiired ja rahakotisõbralikud, kuid sa ei pruugi tähelegi panna, kuidas see 50-eurone kuumakse võib olla sinu jaoks üleliia koormav. Niimoodi võibki tekkida olukord, kus satud lõpuks Maksehäireregistrisse ühe tobeda tagatiseta laenu pärast.

Millal on tagatiseta laenud mõistlikud?

Muidugi on ilma tagatiseta laenud ka mõnel juhul igati mõistlikud, hoolimata oma kõrgest intressimäärast.

Peamine põhjus, miks tagatiseta laenu võtta: hädaolukord või lühiajaline rahavajadus, mida sa ei saa muul moel lahendatud. Kui raha on vaja kiiresti mõne ootamatu kulutuse katteks, siis tahes-tahtmata ei saa salata, et tagatiseta laenud ulatavad abikäe. Näiteks: sul läheb auto katki ja autoremont läheb maksma 2000€ – ilmselgelt ei pruugi selline rahasumma istuda kodus kapi peal.

Pane aga tähele, et tagatiseta laenu võtmisel peaksid olema täidetud need nö eeltingimused:

  • Sul on stabiilne töökoht (vähemalt 4-6 kuud olnud)
  • Sul pole palju teisi kohustusi ja sa oled 100% veendunud, et suudad kuumakseid teha
  • Sul on reaalne hädaolukord, mitte lihtsalt mõni suvaline uitmõte, mis on ilmselt 2 päeva pärast ununenud
  • Sa ei saa rahavajadust muul moel lahendatud

Samas aga pead kaaluma riske, eelkõige just intressimäära ja laenu kuumakseid, mis võivad hakata üle jõu käima. Internetis on liialt palju lugusid inimestest, kes sattusid kohtutäituri kätte seepärast, et olid võtnud endale liiga palju tagatiseta laene kukile ja ei tulnud enam maksetega toime.

Parimad tagatiseta laenud Eestis

LaenuandjaIntress aastasLaenusummaLaenuperioodLepingutasuNõutud sissetulek kuusKui kiiresti väikelaenu saab
Fjord Bank4,5%600-20 000€12-60 kuud0€600€samal päeval
TF Bank7,9%1000-20 000€12-120 kuud5% laenusummast, min 75 €pole määratud1-2 päeva
Bondora8,99%100-15 000€3-60 kuud5,95% laenusummastpole määratudsamal päeval
Coop Pank7,9%300-25 000€6-120 kuud2% laenusummast, min 35 €400€1-2 päeva
Laen.ee18%200-10 000€1-60 kuud5% laenusummastpole määratudsamal päeval
Soodsaim väikelaen: top 5 laenupakkumised 2024. aasta seisuga

Kui tahad leida ilma tagatiseta laenu, siis ülalolevas tabelis on toodud 4 populaarset Eesti laenuandjat: igaüks neist ongi tuntud mõistlike tagatiseta laenude poolest.

Küll aga nagu mainisime: arvesta oma võimetega ning palun ära laena nii palju, et sa ei suuda enam kuumakseid teha. Tagatiseta laenud on vaid hädaabilahendused, mitte midagi muud.

Kas see artikkel oli kasulik?
+1
0
+1
0
Scroll to Top