Laen jaanipäevaks: kas, kes ja kust saab laenata raha jaanipäeva tarbeks?

Eestlasena on vahel keeruline öelda, kumb on olulisem: kas jaanipäev või jõulud. Ootame ju mõlemaid pikisilmi, eriti, kuna saame veeta aega eemal tööst ning olla rohkem koos pere ja sõpradega. See 1-2 päevakest suve keskel on justkui omamoodi minipuhkus, rääkimata sellest, et paljud inimesed võtavadki puhkuse jaanipäeva kandis ja lähevad näiteks reisile või puhkavad kodus lihtsalt pikemalt.

Jaanipäeva tähtsust meie kultuuris ei saa alahinnata, mistõttu pole ka sugugi ebatavaline näha, kuidas inimesed tahavad võtta laenu jaanipäeva tähistamiseks. 500-1000-eurone kiirlaen jaanipäeva tähistuse jaoks võib vahel tunduda isegi olulisena, kuid me kõik teame, et pidutsemise jaoks ei tohi raha laenata – laen ei ole endiselt niisama tühi number kuskil paberil, vaid reaalne võlg, mille pead kinni maksma.

Kui sinulgi on mõttes võtta laenu jaanipäeva tähistamiseks, loe palun enne läbi alljärgnevad mõtted, et selgitada ka enda jaoks välja, kas laenamine on siiski hetkel mõistlik (ning milline laenuandja on parim jaanipäevalaenu jaoks).

Kui palju raha on jaanipäeva tähistamiseks vaja?

Me kõik teame, et eestlased on tegelikult üks paras peorahvas ja seda eriti suvel, mil grillid pannakse lõõmama ja grill-liha läheb kilode kaupa. Kusjuures, statistika kohaselt jätavad eestlased märkimisväärselt suure osa oma sissetulekust just toidupoodidesse (kuhu ilmselt on inimesed teel ka jaanipäeval, et katta laud hea-paremaga).

Muide, Statistikaameti kohaselt söödi näiteks 2020. aastal Eestis kokku 104 000 tonni liha – sealiha seejuures 40 kg inimese kohta aastas. Juba ainuüksi grill-liha ostmine võib olla üsna kulukas.

Kui tulla jaanipäeva juurde, siis inimeste tarbimisharjumused on muidugi erinevad. Kuigi ühtset statistikat kui sellist pole, siis näiteks 2018. aastal selgus Raha24 väikelaenude analüüsist, et inimesed laenavad just enne jaanipäeva pisut üle 600 euro.

Kuigi hinnatase on viimase 6 aasta jooksul kõvasti muutunud, võib endiselt eeldada, et tüüpiline suurem jaanipidu võib vajada 500-1000 eurot – seda muidugi juhul, kui korraldad peo näiteks suurele perele või sõpruskonnale. Ilmselgelt võib jaanipäeval läbi ajada ka 50-100 euroga, olenevalt su vajadustest ja plaanidest.

Ka paljud Eesti jaanituled on tegelikult tasuta või maksab pilet kõige rohkem 10-20€, kuid suuremas plaanis on jaanituled siiski tasuta üritused: ka näiteks 2024. Rae valla jaanituli on täiesti tasuta, ehkki seal osalevad mitmed tuntud staarid.

Päris tasuta aga kõik lõbustused ei ole. Üks Eesti suurimaid ja tuntumaid jaanipäeva üritusi on Pühajärve jaanituli, mis maksab tänavu 60€. VIP-pass maksab juba 129€. Kui oletame, et soovid minna 5-liikmelise seltskonnaga Pühajärve jaanitulele vaid 1 päevaks, maksab seegi juba 195€!

Mis siis, kui tahad aga korraldada midagi lahedat kodus? Sel juhul tuleb arvestada toidukuludega, mis võivad olla üpris prisked. Jällegi, kõik sõltub seltskonnast, toidueelistustest ja paljudest muudest asjaoludest, aga isegi üks mitte kõige ekstravagantsem peolauaseadistus võib maksma minna üle 200€:

500-eurone või 1000-eurone laen jaanipäevaks pole seega sugugi mõeldamatu, arvestades hinnataset. Tegemist on võrdlemisi keskmise summaga eriti suurematele peredele, kes soovivad võib-olla tähistada natuke suurema hooga järjekordset kaunist Eesti suve.

Kust saab laenata 500 või 1000 eurot jaanipäevaks?

500-1000-eurone laen on veel võrdlemisi mõistlik rahasumma, mis enamikke inimesi just pankroti äärele ei veereta, kuna mõistliku maksegraafiku juures ei ole ka kuumakse niivõrd karm.

Panime sinu jaoks kokku ülevaatliku tabeli Eesti parimatest kiirlaenudest, mille vahendusel saad kohe kätte 1000 eurot. Pane tähele, et alljärgnevas tabelis võrdleme 1000-eurose laenusumma kulukust, kui võtta laen 24 kuuks ehk 2 aastaks.

LaenuandjaIntress aastasLepingutasuEeldatav kuumakse*Taotle laenu
Fjord Bankalates 4,5%Pole50€Taotle siit
Credit24alates 24%Pole53€Taotle siit
TF Bankalates 7,9%5% summast53€Taotle siit
Bondoraalates 8,99%5,95% summast49,01€Taotle siit
Raha24alates 24%0-10% summast52,68€Taotle siit
Moneyzenalates 21,52%3% summast51,09€Taotle siit
Smsrahaalates 18%5% summast53,28€Taotle siit
Ferratum42,66%Pole51,78€Taotle siit
1000€ laenamisel 24 kuuks, info vastavalt laenuandja laenukalkulaatorile

Nagu tabelist näed, siis enamike Eesti väikelaenude puhul läheks 1000€ laen maksma 2 aastat järjest iga kuu umbes 50€. Olenevalt sinu maksevõimekusest võib see summa olla muidugi ka suurem, juhul, kui sulle pakutakse kõrgema intressiga väikelaenu.

Kas jaanipäevaks laenamine on mõistlik?

Me kõik teame, et raha peaks laenama ainult tõsistel eesmärkidel (ja eelkõige pikaajalistel), mitte selleks, et veeta üks lõbus õhtu. Pidutsemiseks ei tohiks raha laenata.

Küll aga on tarbimislaenud loodud põhjusega ning küsimus taandub vaid ühele asjale: kas jaanipäeva tähistamine on sinu jaoks niivõrd oluline, et oled valmis maksma iga kuu laenu tagasi? See on äärmiselt individuaalne küsimus. Kui sul on näiteks põhjust tähistamiseks ja tegemist on sinu ühe puhkusega sel aastal, soovid veeta oma pere ja sõpradega unustamatu suvepuhkuse, siis võib-olla on tõesti see rahasumma seda väärt.

Kõik taandub sellele, kas sinu jaoks on jaanipäeva tähistamine seda rahakulu väärt, kas sa oled valmis pikemat aega laenu tagastama ning kas sul on piisavalt rahalist võimekust, et iga kuu laenumakseid teha. Pea meeles: kui sa tuled praegugi vaid ots-otsaga kokku, siis laen ajab asja ainult hullemaks.

Võta laenu jaanipäeva tarbeks ainult juhul, kui tunned end rahaasjade osas piisavalt enesekindlalt, et saaksid maksta näiteks kuni 50€ laenu iga kuu tagasi. Kui jaanipäeva tähistamine on sulle oluline, siis ei pruugi väikelaen olla halb mõte – kuid ainult juhul, kui suudad laenu tagasi maksta ning oled rahaliselt piisavalt stabiilne.

Kui leiad, et jaanipidu on väärt laenukohustuse võtmist ning oled oma maksevõimekuses veendunud, kasuta Laenusoovi laenuvõrdlust, et leida endale soodsaim laen kiirelt juba täna. 👇

Kas see artikkel oli kasulik?
+1
0
+1
0
Scroll to Top