5 asja, mille jaoks ei tohi kunagi väikelaenu võtta

Pole suur üllatus, et väikelaenu võib kasutada praktiliselt kõige soetamiseks. See aga ei tähenda, et sa peaksid arutult laenama selleks, et iga oma idee kohe ära teha. Väikelaen on endiselt oluline kohustus ning kui võtta liialt palju laene selga, satud varsti olukorda, kus sa ei jaksa enam laenukoormat kanda.

Siin on paar asja, mida ei tohiks kohe kindlasti väikelaenuga osta, ehkki tegelikult pole mingit piirangut – keegi ei keela otseselt väikelaenu võtta nende asjade jaoks (ja need asjad on seejuures saadaval järelmaksuga). Küll aga leiame, et nende asjade jaoks ei tohiks kunagi väikelaenu võtta.

1. Ehted ja kingitused

Pea iga ehtepood, sh näiteks Goldtime, pakub järelmaksu ehete ostmiseks. Kujuta vaid ette: lähed juveelipoodi, et osta sõrmus, käekell või ilus kaelakee ja võtad selle jaoks väikelaenu.

See võib tunduda hea mõttena, kuna ehted on ikkagi esemed, millel on teatud väärtus ka tulevikus. Küll aga peaksid mõtlema teisele spektrumile: väikelaen on niivõrd kulukas ja pikaajaline kohustus, et sinu ostetud ehted ei suuda seda lihtsalt katta.

Mõtle sellele: kui tahad osta 1000€ eest ehteid (näiteks eriti peene kaelakee) ja võtad 1000€ väikelaenu, võib sinu väikelaen vabalt maksta kokku üle 1200€. Kui võtta Bigbank väikelaen 2 aastaks, tuleb lõpuks tagasi maksta 1,230.22€. Seega peaks su ostetud kaelakee 2 aastaga maagiliselt kasvama väärtuselt nii palju, et saaksid maha müües selle eest juba 1231€.

Kui ostad puhtast kullast kaelakee, on küll kulla hinna kasvul potentsiaal, aga mitte nii suur, et teenida hiljem kaelakee müügist nii palju raha. Parimal juhul saad midagi tagasi, aga ilmselt mitte nii palju kui väikelaenu peale kulutasid.

Kui võtame tänasel päeval kulla hinna ajaloo näiteks, siis 2 aastat tagasi maksis 10 grammi kulda u 630 dollarit. Tänasel päeval maksab 10 grammi kulda u 760 dollarit. Tõsi, hind on kasvanud nii palju, et 10 grammi eest saab nüüd ca sada eurot rohkem, aga väikelaenuga ehteid ostes jääd ikka miinusesse.

Ehted ei ole investeering ning kingituste ostmiseks ei tohi kunagi väikelaenu võtta – see on kiirtee võlani peaaegu alati.

2. Kosmeetika ja iluprotseduurid

Kosmeetika ja iluprotseduurid on üllatavalt levinud põhjused väikelaenu võtmiseks. Paljud soovivad ju ikkagi näha välja sama kenad, noored, trimmis ja ahvatlevad nagu nende sõbrad/tuttavad/kolleegid. Selline “naabrist parem” võidujooks viib olukorda, kus tuntakse survet võtta väikelaenu selleks, et teha isegi mõni ilusüstike või protseduur.

Kuigi heale enesetundele ei saa panna hinnasilti ja hea enesetunne ning rohkem enesekindlust võivad olla õigustatud põhjused, siis ei õigusta ükski protseduur laenukohustuse võtmist. Iluprotseduuridel on teine probleem: neid tuleb teha mitu korda, regulaarselt. Väikelaen võetakse aga korra, misjärel pead iga kuu tegema laenumakseid. Kas oled tõesti valmis tegema väikelaenumakseid samal ajal, kui sinu iluprotseduurist on juba 1-2 aastat möödas?

Ainus, mille jaoks väikelaen on mõeldav, on mõni terviseprotseduur, mis on vajalik otseses mõttes tervise jaoks. Iluprotseduurid aga siia hulka ei kuulu.

3. Reisimine

Väikelaen reisimiseks on nii levinud, et paljud laenuandjad on loonud isegi eraldi “reisilaenu” ehk tagatiseta väikelaenu, mille eesmärk on minna reisile.

Tundub nagu hea mõte investeerida oma puhkusereisi ja näha maailma: kõik räägivad, kuidas reisimine avardab silmaringi. Paraku aga tähendab reisilaen seda, et sa võtad endale aastateks laenukohustuse ainult selleks, et minna… mis? 1-2 nädalaks puhkusereisile? See ei tundu mõistliku investeeringuna. Reisilt tagasi tulles ootab sind ees igakuine kohustus, mille jaoks pead tööd rügama.

Kui sul on kihk minna reisile, siis mõtle põhjalikult läbi, kas see reis on tõesti väärt väikelaenukohustust.

4. Igapäevaostud/toit/majapidamisvahendid

Tagatiseta väikelaenu on üsna lihtne ja kiire kätte saada, mistõttu võib see idee pähe tulla kohe, kui kuu lõpus jääb igapäevaostude tegemiseks raha puudu. Kui palgapäevani on veel aega ja raha napib, tundub väikelaen hea mõttena.

Kahjuks aga peame ikkagi meelde tuletama sama põhimõtet: kui sa võtad väikelaenu eesmärgiks, mis on vaid ühekordne, kaevad endale auku. Sa võid see kuu väikelaenu võtta igapäevaostude jaoks, aga mis saab järgmine kuu? Mis veelgi hullem: kui sul pole raha toidu või igapäevatarvikute jaoks see kuu, siis kuidas on sul järgmine kuu raha väikelaenu tagasimakse jaoks?

Seetõttu tekitabki väikelaen niivõrd suure probleemi: sa võid niimoodi alustada karmi võlakoormat, mis hakkab sind maha murdma.

5. Investeeringud/aktsiad/krüptoraha

Paraku võtavad paljud inimesed väikelaenu hoopis lootuses saada rikkaks, investeerides laenuraha mõnda varagruppi, olgu selleks aktsiad või – veel hullem – krüptoraha.

Maailmas EI OLE olemas sellist asja nagu turvaline investeering, mis “garanteerib” sulle tulu. Isegi kõige turvalisem aktsia võib hinnas langeda ja sa ei pruugi oma raha tagasi saada. Jah, investeerides võib ka raha teenida, aga see pole kunagi garanteeritud. Kui sa investeerid väikelaenu eest, kaevad endale augu, millest ei ole lihtne välja tulla.

Kui sul on vaja väikelaenu mõne olulise väljamineku jaoks ja otsid hetkel sobivat väikelaenu, klõpsa allolevale nupule, et vaadata 10+ Eesti väikelaenupakkumist.

Kas see artikkel oli kasulik?
+1
0
+1
0
Scroll to Top