Sõprade ja pere vahel laenamine tundub ahvatleva ideena, eriti siis, kui tüüpilised väikelaenud jäävad ühel või teisel põhjusel rahamure lahendamiseks väljapoole arvestust. Me oleme aga kõik kuulnud seda, kuidas sõbrale raha laenamine on ohtlik ning tekitab probleeme. Inimeselt-inimesele laenud on levinud ka Eestis, ent sõbrale, tuttavale või isegi sugulasele ei tohiks kunagi laenu anda mitmetel väga olulistel põhjustel.
Kui mõni sõber või tuttav on sinult laenu küsinud ja sa mõtled hetkel, kas seda soovi täita, siis siin on 7 põhjust, miks sa kohe kindlasti ei tohiks sõbrale laenu anda.
1. Laenuperioodi ei määrata kindlaks
Kui sa annad eraisikult eraisikule laenu või annad laenu sõbrale-tuttavale-sugulasele, siis võime kihla vedada, et kindlat laenuperioodi sa ei määra. Ilmselt tuleb pähe ikka mõte: kuidas ma saan sõbrale öelda, et davai, maksa laen tagasi 3 kuu pärast. See tundub vale, kas pole?
Sõpradele raha laenates ei määrata enamasti maksegraafikut, mis aga tähendab, et laenu saanud sõbral polegi nagu mingit kohustust tagasi maksta, sest te pole kunagi kokku leppinud kindlas maksetähtajas.
Kui sa tahad sõbrale laenu anda, tuleks sõlmida selge kirjalik kokkulepe, milles te lepite kokku ühtlasi ka selle, millal tuleb laen tagasi maksta sulle. Muidugi tuleks kokkuleppesse kirja panna ka muud tähtsad punktid, sh intressimäär (kui sa soovid intressi küsida). Võlaõigusseaduse 22. peatükk (alates § 396) määratleb seejuures ka laenulepingute sõlmimist: kui soovid sõbrale laenu anda, tasuks VÕS ette võtta!
2. Tagasimaksmine pole kunagi prioriteet
Su sõbrad-sugulased teavad, et sa hoolid neist, kuid seda võidakse kurjalt ära kasutada, sest laenu tagasimaksmist ei võeta prioriteediks. Nad teavad väga hästi, et isegi, kui nad ei maksa laenu tagasi kokkulepitud ajal, siis sa ju hoolid neist ja sellest pole hullu midagi. Kui nad ei maksagi laenu ootuspäraselt tagasi, ei pea nad kartma viiviseid, maksehäireid või mistahes muid probleeme, mis kaasneksid tavapärase laenu võtmisel.
See aga tähendab, et sa ei pruugi laenatud raha kunagi näha või mitte peatselt näha, sest sulle tagasimaksmine pole lihtsalt sõbra prioriteet (sest karistust kui sellist ei kaasne).
3. Teie omavaheline suhe saab kannatada ühel või teisel viisil
Pole vahet, kui head sõbrad te olla võite, sõbrale laenamine lõppeb peaaegu alati halvasti, kui just sõber ei maksa tõesti raha ära õigel ajal ja korralikult. Kahjuks aga lõppevad paljud olukorrad vastupidiselt, sest teisel poolel tekib tahes-tahtmata teatud vastupanu, mis hakkab tekitama teie vahele negatiivseid emotsioone ja muudab õhu raskeks. See pinge tekitab viha, süütunnet ja palju muid probleeme, mis kahjustavad sõprussuhet jäädavalt.
Ainus viis, kuidas sõbrale laenamine ei too kaasa purunenud suhet, on see, kui sõlmite omavahel korraliku laenulepingu ning mõlemad pooled peavad sellest ka kinni. Kui üks aga lubadustest kinni ei pea, saab ka suhe kahjustada.
4. Laenamine kipub jätkuma
Olgu, laenasid raha sõbrale ühe korra ja kõik läks hästi. Aga siis küsib ta varsti uuesti. Ja siis uuesti. Ja siis uuesti, kuni sinust on saanud tema päästerõngas, mida ta kasutab iga jumala kord, kui tal vähegi rahaga kitsaks läheb. Sinust saab tema isiklik pank, mille heatahtlikkust kiputakse kuritarvitama. Selle asemel, et oma rahaasjad korda teha, tuleb ta pigem sinu juurde uuesti laenu küsima, sest ta teab, et sa annad niikuinii!
Sõbrale laenamine võib avada nö Pandora laeka, millest on üsna raske välja saada. Kuidas sa ütled sõbrale “ei”, kui sa ometigi ütlesid talle ju “jah” esimene kord? See on dilemma, mille vältimiseks on targem üldse mitte segada raha ja sõpru.
5. Sa lihtsalt võimendad sõbra halbu harjumusi
Nagu juba mainisime, siis sõbrale raha laenates saab sinust omamoodi päästerõngas, sest tal polegi mingit motivatsiooni oma rahaasju korda ajada. Miks ta peaks, kui ta saab iga kord rahaabi jaoks sinu poole pöörduda, teades, et sa aitad ta välja niikuinii? Selle asemel, et õppida, kuidas oma rahaasju hallata või oma kiirlaenud tagasi maksta, tuleb ta hoopis sinu poole, et lisaraha laenata. Ja niimoodi see jätkab seni, kuni sa annad talle uuesti abikäe, st võimendad tema harjumusi.
Iga inimene peab vastutama oma rahaasjade eest ise, muidu ei saa ta kunagi endaga hakkama. Selle asemel, et anda sõbrale laenu, aita tal hoopis teha eelarve või anna muid nippe, kuidas rahaga toimetada.
6. Sa paned omaenda rahalise seisu ohtu
Kui sa pole just õlišeik, pole sul ilmselt lõputult raha, et seda laenata teistele inimestele ja muuhulgas veel oma asjadega ka toimetada. Kui sa härda südamega laenad teisele raha, võib juhtuda, et tekitad hoopis endale rahalisi probleeme, eriti, kui sõber ei maksa laenatud raha tagasi või maksab selle tagasi hilinemisega (mis kipub tihtipeale juhtuma).
Mis siis, kui sul pole lõpuks endal kuu lõpus toidu ostmiseks raha? Mis siis, kui sa ei saa kodulaenu makset järgmine kuu teha, sest jääd omadega miinusesse? Või mis siis, kui sul läheb auto katki või vannitoas lõhkeb toru ja sul on vaja remondilaenu? Kui sa laenad oma säästud või igakuised vahendid sõbrale ja ei saa seda õigel ajal tagasi, võib juhtuda, et kahjustad omaenda olukorda nii tõsiselt, et jääd täitsa paljaks.
See võib kõlada isekalt, aga sa pead päriselt endale mõtlema esmajärjekorras. Ära pane end keerulisse olukorda, isegi, kui tegemist on kalli lähedasega.
7. Emotsioonid on liialt mängus
Me oleme ilmselt kõik kuulnud, et investeeringuid või rahalisi otsuseid ei tohi teha emotsioonide ajendil. Sõbrale laenamine on aga alati emotsionaalne otsus – see ei ole kunagi loogiline ega ratsionaalne. Sa oled emotsionaalselt investeeritud inimesse ning tunned võib-olla suisa kohustust rahaliselt aidata. See mõjutab ka su otsust ja seega pole see ratsionaalne rahaline otsus.
Kui su mõtlemine on emotsioonidest liialt mõjutatud, võid sa vabalt ignoreerida mitmeid ohumärke: näiteks sõbra komme liiga palju raha kulutada tühjale-tähjale ja käituda vastutustundetult või tema nimi Maksehäireregistris. Mõtle aga hoopis sellele: kas sa annaksid talle laenu siis, kui sa oleksid pankur, ei tunneks teda ning teeksid otsuse ainult tema pangakonto väljavõtte ja krediiditausta põhjal?